Plzeň aneb fyzikální exkurze | Gymnázium Pelhřimov

Plzeň aneb fyzikální exkurze

Opět po roce nastalo období výletů, a tak nikoho nepřekvapí, že ve dnech 9.-11. června žáci 2. A, 2.B a sexty vyjeli do Plzně. Nebyl to obyčejný oddechový výlet, ale jednalo se o fyzikální exkurzi, na které nás doprovázeli paní profesorky Šrůtková, Sankotová a páni profesoři Kratochvíl, Mazanec a Plášil.

Po dlouhé cestě, která trvala asi tři hodiny, autobus vědců-fyziků dorazil do cíle. Ocitli jsme se v Techmánii, kde jsme měli za úkol zlepšit naše (již tak skvělé:)) fyzikální vědomosti. Na této interaktivní výstavě jsme se opravdu vyřádili a zároveň si uvědomili genialitu některých badatelů. Na vlastní kůži jsme prozkoumali technické modely a ověřili fyzikální principy. Všechny naše nově získané poznatky jsme zapsali do pracovních listů. Poté následoval přejezd do kempu Keramika, který se nacházel nedaleko Plzně u Hracholuské přehrady. Nocovali jsme v chatkách a stravovali jsme se v nedaleké hlavní budově. A právě s ubytováním měla většina z nás problémy. „Výlet byl skvělý až na chatky, které nebyly podle našich představ, přitom by stačilo doladit pár nedokonalostí jako třeba spravit okno jiným způsobem než izolepou,“ sdělila Karin Zamrazilová.

Druhý den byl na programu všemi očekávaný světoznámý pivovar. Naše cesta proto směřovala opět do – pro pivaře důležitého – města Plzně. Zde jsme prošli celým procesem výroby a bedlivě sledovali, jak se z ječmene, chmele a kvasinek zrodí zlatavý nápoj. „Pivovar byl bezva, z celého programu se mi líbil nejvíc, jen mi trochu vadily pracovní listy, které jsme museli vyplňovat, ale zvládli jsme to,“ řekla Marie Kostková. Po následném doplnění svých potravinových zásob v Tescu jsme měli možnost strávit odpoledne s panem profesorem Kratochvílem na túře nebo prožít zbytek dne podle svých vlastních představ. Pan profesor Kratochvíl dodává: „No, nakonec se z celé megaskupiny studentů obětovali pouze čtyři jedinci, kteří byli odměněni nezapomenutelnou čtrnáctikilometrovou procházkou se třemi pedagogy:). Ale komu čest, tomu čest – a také hranolky místo brambor:)))“

Sluníčko celý náš výlet prospalo a začalo se probouzet poslední den, který patřil Koněpruským jeskyním. Obdivovali jsme krápníkovou výzdobu a těšili se na nálety netopýrů, které se však nekonaly. Při pohledu na kosti pravěkých lidí a zvířat nás trochu zamrazilo. Tímto skončila naše fyzikální expedice.

Za sebe mohu říci, že výlet se velice vydařil, a chtěla bych poděkovat vyučujícím, kteří se na přípravě podíleli a měli odvahu s námi tuto zajímavou a poučnou exkurzi podniknout.

Petra Reichlová, 2. A

Komentáře jsou zavřeny.